Лікування глаукоми: лазерним та хірургічним методом

Здоровье - необходимо знать каждому

Лікування глаукоми в кожному випадку суто індивідуально, може складатися з комбінації різних методів і проходить тільки при активній участі лікуючого лікаря.

Діагностика глаукоми

Обстеження при глаукомі включають:

  • вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометрія);
  • визначення поля зору (периметрія);
  • дослідження очного дна.

лікування глаукоми

Відкритокутова глаукома небезпечна тим, що поява її може довго залишатися непоміченим і що явні зміни зору відчуваються людиною тільки тоді, коли хвороба перебуває в запущеній стадії. Саме тому всім пацієнтам після 40 років має вимірюватися внутрішньоочний тиск при будь-якому зверненні до очного лікаря (не рідше 1 разу на 6 місяців). Глаукома піддає руйнуванню нервові волокна сітківки та зоровий нерв, які не піддаються відновленню. На початковій стадії звужуються поля зору по периферії, але больовий синдром відсутній, а гострота зору ще може бути достатньо високою.
Будова очі при глаукомі

Симптоми глаукоми

При сильному болі в оці, а також появі раптової головного болю в області чола і скроні ураженого ока, нудоті можна запідозрити закритокутова глаукому. Гострий приступ глаукоми за своїми проявами схожий з деякими іншими хворобами ока, тому до початку лікування необхідно поставити точний діагноз. Дуже важливо надати своєчасну допомогу, щоб уникнути втрати зору.
Глаукома з низьким тиском, коли зміни відбуваються на тлі нормального внутрішньоочного тиску, небезпечна тим, що складна в діагностиці і тому часто діагностується тільки в далеко зайшла стадії.
При болю в оці, звуженні поля зору, при погіршення зору в темний час доби, або при появі «райдужних» кіл при погляді на яскраве джерело світла необхідно терміново звернутися до лікаря.

Методи лікування глаукоми

Слід знати, що чим раніше поставлений діагноз відкритокутової глаукоми і розпочато лікування, тим більше шансів зберегти і підтримати зорові функції ока.

Вирішальним фактором у лікуванні нападів глаукоми є час звернення до лікаря. Якщо напад не купірувати протягом першої доби, то це може привести до значного незворотного зниження зору, а іноді і до сліпоти.
Лікування будь-якого виду глаукоми направлено, перш за все, на нормалізацію внутрішньоочного тиску:

  • за допомогою крапель (підбір медикаментів і режим закапування індивідуальний, визначається після обстеження)
  • за допомогою лазерної терапії (проводиться при неефективності медикаментозної терапії).
  • за допомогою хірургічної операції (проводиться при неефективності медикаментозної терапії, після операції пацієнт позбавлений необхідності використовувати краплі протягом 5-7 років).

На початкових стадіях відкритокутової глаукоми може бути досить правильно підібраного крапельного режиму. Зазвичай це кілька видів крапель, які необхідно закопувати від одного до трьох разів на день. Слід пам’ятати, що неприпустимо пропускати закапування або забувати про них, ціною таких помилок може стати втрата зору.

Лікування глаукоми лазером

Якщо краплі не можуть ефективно знизити рівень ВГД або глаукомного процес знаходиться вже на розвиненій стадії, вдаються до лазерного та хірургічного лікування. При цьому прагнуть поліпшити відтік внутрішньоочної рідини з природничих шляхах і / або формують нові шляхи відтоку.
Лазерне лікування глаукоми — лазерна ірідектомія (ірідотомія) — є методом вибору у пацієнтів з закритокутовою глаукомою або як додатковий метод лікування до крапель при глаукомі з відкритим кутом. Суть процедури — в безконтактному формуванні додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини. Операція лазером малотравматичная, проводиться в амбулаторних умовах і, як правило, не вимагає особливої ​​підготовки.

Лазерне лікування глаукоми

  • безболісна (проводиться під місцевою анестезією)
  • триває близько 10-15 хвилин
  • післяопераційний період складає 1 тиждень (в цей період пацієнтові призначаються протизапальні краплі), дискомфортні явища в області очі можливі протягом 5-7 днів.
  • ціна операції є об’єктивно доступною і дозволяє широкому колу пацієнтів запобігти подальшій втраті зору

Хірургічне лікування. Антиглаукомних операція

Хірургічні методи застосовуються в тому випадку, коли ні краплі, ні лазерна терапія не можуть ефективно знизити рівень ВГД або глаукомного процес знаходиться вже на розвиненій стадії. Доцільність і необхідність антиглаукоматозної операції визначається лікарем. Самолікування або рекомендації одного пацієнта іншому — неприпустимі.Хірургічне лікування глаукоми

Лазерне та хірургічне лікування глаукоми проводять для купірування нападів і запобігання повторних нападів.
Для підтримки зорових функцій пацієнтам з будь-якою формою глаукоми проводять курси терапевтичного лікування, іноді поєднуючи їх з малими формами хірургічних втручань. В даний час це є одним з найбільш перспективних напрямків терапії глаукоми, а в ряді випадків дозволяє домогтися і часткового поліпшення зору.

На закінчення необхідно сказати, що глаукома — захворювання довічне. Навіть якщо проведене лікування дозволяє внутрішньоочноve тиску залишатися на нормальному рівні протягом багатьох років, немає гарантії, що підйоми ВГД не повторюватимуться. Тому пацієнти з глаукомою повинні постійно перебувати під наглядом офтальмолога. Зазвичай періодичність оглядів становить кожні 3-4 місяці, в залежності від стадії хвороби.

Групи ризику

  • Вік більше 40 років.
  • Азіати, смаглява шкіра, темна райдужка і волосся.
  • Спадковість (якщо у родичів є глаукома).
  • Особливості будови ока (темний колір райдужки, тонка рогівка, вроджені особливості будови зорового нерва, очна гіпертензія — вроджена особливість, при якій очний тиск в обох очах значно вище норми, але це не призводить до пошкодження зорового нерва).
  • Хронічні запалення очей, «запущена» катаракта.
  • Тривалий прийом гормональних препаратів (кортикостероїдів), якщо є бронхіальна астма, хвороби суглобів або шкіри і ін.
  • Цукровий діабет і артеріальна гіпертонія.
  • Травми ока, які призвели до порушення його будови.
  • Міопія або короткозорість — у таких людей частіше розвивається глаукома з нормальним або низьким тиском.

Протипоказання до проведення антиглаукоматозної операції

  • серйозні супутні захворювання очей,
  • якщо ризик зниження зору переважає можливий позитивний ефект.

Список необхідних аналізів для проведення операції

  • загальний аналіз крові, сечі
  • біохімічний аналіз крові (загальний білок, сечовина, креатинін, К, Nа, цукор крові, білірубін (по фракціях)
  • група крові, резус-фактор, час згортання крові (Дюке або Сухарєв) або коагулограма
  • ВІЛ, RW, HвS, HCV, ЕКГ, рентгенографія грудної клітки (флюорограма) консультація терапевта, оториноларинголога, стоматолога
  • При цукровому діабеті — консультація ендокринолога обов’язкове

Ми знаходимося за адресою: м.Львів, медичний центр «Oculus», вул. Б. Хмельницького 144, +38 (067) 464 24 03