Види кохання у різних культурах

Любов

Кохання – це почуття, яке люди відчувають повсюдно. Однак суспільство завжди впливає на те, як люди називають свої переживання, на що вони чекають і як будують близькі взаємини. У різних культурах визначення «ідеального кохання» варіюється. У Європі, наприклад,   «справжнім коханням» традиційно вважаються шекспірівські пристрасті на кшталт Ромео і Джульєтти. Романтична (пристрасна) любов-потяг між двома людськими особинами — важливий, часом навіть вирішальний стимул для укладення шлюбу в західному суспільстві. Водночас є суспільства, які не схвалюють романтичного кохання, не вважають його ідеалом і навіть засуджують його.

Психолог Роберт Левайн та його колеги обстежили студентів в 11 країнах і запитували їх: «Припустимо, що чоловік (жінка) має всі на ваш погляд бажані якості; Чи одружуєтеся ви (чи вийдіть за нього заміж), якщо не закохані в цю людину?» Дослідники виявили, що в західних культурах і там, де були поширені західні цінності (у США, Бразилії, Англії та Австралії), переважна більшість студентів відповідали негативно, а мінімальне значення шлюб по любові мав для молоді в країнах Сходу (Індії, Пакистані та Таїланді).

Дослідники також порівняли установки щодо романтичного кохання серед студентів коледжів у Німеччині, Японії та США. Вони виявили, що учасники експерименту з Німеччини дотримувалися найпалкіших романтичних поглядів на кохання, а японці виявилися найменш романтичними. Американці зайняли проміжну позицію.

Романтичне кохання в індивідуалістичному суспільстві — це бурхливе особисте переживання; людина занурюється у внутрішній світ свого партнера і часом якийсь час навіть не помічає друзів і сім’ю. Рішення про те, з ким встановлювати стосунки, одружуватися чи виходити заміж людина найчастіше приймає особисто. А от у східних колективістських культурах людина, коли відчуває кохання, має обов’язково враховувати побажання сім’ї та інших членів групи, до якої вона належить. Насправді шлюби часто влаштовуються за розрахунком, і сім’ї самі складають пару нареченого та нареченої, часом ще задовго до того, як вони увійдуть у шлюбний вік.